Renault & Dacia Elektrik Arızaları

Renault-dacia- elektrik arızası

 

Akü ve elektrik sistemi arızaları, aracınızın can damarıdır. Renault & Dacia marka aracınızın bakımları tam olsa bile kışlık bakımızı yaptırmadıysanız. Havalar iyice soğumadan önce bu bakımlarınızı yaptırmalısınız. Eğer akü ve elektrik bileşenlerinde sorun varsa düzeltilmeli yada değiştirilmelidir.

Akü ömrü ne kadardır ?

Açıkçası bunu söylemek çok zor kullanım şartlarına ve sıcaklığa  kullanım sıklığına göre değişmektedir. Ancak ortalama bir süre belirtmemiz gerekirse 5 ila 6 yıl arasındadır. Sıcaklık ve mevsimsel şartlar aracınızın bu ortamlarde ne kadar süre çalıştığı ile direk alakalıdır. Bu sebeple aracınızın akü ve elektrik sistemindeki olası sorunların çözümü için ve akünüzün ölçümü için doğru bilgi almak isterseniz. Renault Ankara garajı ziyaret edebilir bizden maliyeti ve net bilgi alabilirsiniz.

Aküm ne durumda bakarak anlaya bilir miyim?

Akü ve elektrik sistemi arızaları bir bakışla anlamanız pek mümkün değildir. Ancak akülerin üzerinde bazı bilgiler bulunmaktadır. Üretim tarihine bakarak ortalama ömrü, Amperi, voltu anlaşılabilir. Bazı modellerde noktaya benzer küçük bir cam pencere bulunmaktadır. Bu küçük pencere size Akünüzün ömrü ile ilgili bir fikir verebilir. Pencere yeşil ise marş gücü iyi durumda, Pencere beyaz ise marş gücü Normal ( yada orta) güçte. Eğer kararmış yada koyu renkte ise akünüz ömrünü tamamlamış demektir. Akü yada elektrik sistemiz her an sorun çıkarabilir.

Renault & Dacia Araçlarda Akü Elektirik Sistemi Sorunları

Aracım çalışmıyor ne yapmalıyım?

İlk olarak aracınızın aküsünü kontrol edin. Akü bağlantılarında oksitlenme ve gevşeme olup olmadığını kontrol edin. Far ve radyo gibi elektrik tüketebilecek aygıtlar açık durumda kalmışsa kapatın yada kapalı konuma getirin. Eğer böyle bir durum var ise takviye kablonuzla başka araçtan takviye edip çalıştırın. Eğer çalıştıysa hemen stop etmeden 5-10 dakika çalıştırıp. Şarj edilmesini temin edin.

Eğer hala sorununuz devam ediyorsa direksiyon altında bulunan sigorta kutusunu (Marka ve modele göre değişen yerlerde olabilir. Ankara garaja ulaşın.) bularak göz ile sigortanızın ne durumda olduğunu kontrol edin. Eğer sigorta atmış ise koyulaşmış olduğunu görebilirsiniz. Eğer bu şekilde ayıramıyorsanız üstten görünen bağlantı telinin kopmuş olduğundan anlayabilirsiniz.

Eğer tüm bu denemelerinizle bir sonuca varmadıysanız Renault Ankara Garaj’a arayıp yardım alabilirsiniz. Uzman “Cotech”lerimiz size yardımcı olacaklardır.