Periyodik Bakımlar ve Ankara Garaj

Periyodik bakımlar aracınızın uzun yıllar size hizmet edebilmesi, bu süreler boyunca sorunsuz çalışması için gerekli bakımlardır. Araç sahiplerinin araçlarından bekledikleri ihtiyaç halinde olsun yada olmasın sorunsuz çalışmasıdır. Ancak mekanik çalışan tüm araçlarda olduğu gibi Elektro mekanik harikası aracınızın da zamanlanmış bakımlara ihtiyacı vardır. Bu bakımları sıralamak istersek:

  • Genel Bakım
  • Periyodik Bakım
  • Mevsimlik Bakım(Kışlık & Yazlık Bakım)
  • Yol Bakımı
  • Vs.

örnek verilebilir. Periyodik bakım yukarıda sayılan bakımlardan en önemli olanlarının başında gelmektedir. Bu bakımlar araç marka ve modellerine göre çeşitlilik göstermekle birlikte. Renault & Dacia marka araçlarda 15 bin bakımı, 30 bin bakımı, 60 bin bakımı sayılabilir. Ancak bilinmelidir ki aracını mı o kadar çok kullanmıyorum daha kilometresi gelmedi diyen kişiler bile 5 yılı geçtiyse kilometreyi doldurmamış olsa bile periyodik bakımlarını yaptırmalıdır. Bu konuda en doğru bilgi için Ankara Garajı arayabilirsiniz.

Peki kullanılmayan araç neden bu bakımları yaptırmalıdır?

Bir çok kişi bu bakımlara sadece kilometre dolduğunda gitse de kapalı yada açık garajda duran araçlar uzun süre çalışmadığında kullanılan araçlardan daha fazla mekanik sorun çıkardığı gözlenmiştir. Bunun sebeplerinden birisi dolaşımda bulunan yağın ulaşması gereken yerlere ulaşmaması tekrar çalıştığında yağsız kalan yerlerin sürtünme sonucu hasar görmesinden kaynaklanmasıdır.

Diğer bir etken ise kayış, conta, keçelerin üretiminde kullanılan bazı  kauçuk ve kimyasalların bu süre içerisinde özelliğini yitirmesinden kaynaklanmaktadır.Bu bileşenlerden en önemlisi kayışlardır. Bilindiği gibi ömrünü tamamlamış bir triger kayışı motorunuzun hasar görerek maddi olarak büyük hasarlara yol açabilmektedir. Renault Ankara garaj olarak bu bakımları zamanında yapmanızı öneriyoruz.

Kazasız Sorunsuz günler dileriz  “RENAULT ANKARA GARAJ”